הסכם גירושין יבוטל בגלל שהבעל הטעה את אשתו?

אישה פנתה לשתי ערכאות משפטיות וניסתה לשכנע אותם כי תנאי הסכם הגירושין עושקים אותה, אך הן לא השתכנעו בכך. עם זאת, בית המשפט המחוזי חלק על בית המשפט לענייני משפחה בנוגע לאחת הסוגיות – שעלולה להשליך על ההסכם באופן משמעותי.

אישה פנתה אל בית המשפט המחוזי בחיפה וטענה כי יש לבטל את הסכם הגירושין שלה בגלל שבעלה הטעה אותה במזיד, וכי ההסכם עושק אותה. בית המשפט דחה את תביעתה, למעט סוגיה אחת ומעניינת: המוניטין העסקי שהבעל צבר לאורך השנים. כעת הנושא יחזור לבירור נוסף בבית הדין לענייני משפחה, ועלול להשפיע על חלוקת הכספים של בני הזוג, לפי הסכם הגירושין שעליו הם חתומים.

על מה הסכימו בני הזוג במסגרת הסכם הגירושין?

בשנת 2014 בני הזוג חתמו על הסכם גירושין שהסדיר את נושא חלוקת הרכוש ביניהם, שכלל בין היתר נכסים בארץ ובחו"ל, כלי רכב, זכויות סוציאליות ומתנות. בין היתר, החליטו שבתם תקבל קרקעות שבבעלותם ברומניה, ששווים כ- 150,000 אירו. כמו כן הוסדרו מזונות לילדים וענייני המשמורת.

סלע המחלוקת: הטעיה בשווי 3 מיליון ש"ח

בתחילת שנת 2015, האישה החליטה להגיש תביעה במטרה לבטל את הסכם הגירושין, כי התברר לה שהגרוש שלה הבריח סכום בלתי נתפס בשווי של לפחות 3 מיליון ש"ח. היא טענה שההטעיה מתייחסת לשווי הקרקעות שהעבירו על שם בתם, ובנוסף שיש לו זכויות נדל"ן נוספות ונסתרות, וכי אינה מסוגלת לאמוד את שוויים.

האישה הוסיפה וטענה כי בעלה עשק אותה וניצל את חוסר ידיעתה, במטרה שתחתום על הסכם הגירושין במהרה. כאמור, בית הדין לענייני משפחה דחה את טענתה על הסף, ולכן ערערה לבית המשפט המחוזי.

ההחלטה המפתיעה של בית המשפט המחוזי

השופט סארי ג'יוסי מבית המשפט המחוזי טען כי הסכם הגירושין אינה מקפח ואין מדובר פה במקרה עושק. השופט ציין כי אין לאישה שום הוכחה שהיתה רמאות בהערכות שווי הקרקעות ברומניה, וכי היא עצמה אישרה את ההערכות שהגישו השמאים. כמו כן, היא היתה מיוצגת על ידי עורכי דין לאורך כל התהליך – עד החתימה וגם לאחריה. לכן, לדבריו, לא ניתן להגיד שההסכם אינו הוגן, סביר או נותן יתרון לבן זוגה לשעבר.

עם זאת, בית המשפט המחוזי התעכב על סוגיית הפסקת עבודתו של הגרוש. הבעל עבד ברומניה, ומסר לאקטואר שעבודתו כנאמן לרכישת קרקעות עומדת להסתיים בשנת 2013, אך בפועל הסתבר שהמשיך בעבודתו לפחות עוד כשנתיים. לכן, פסק השופט שיש לחזור לבין הדין לענייני משפחה, ולבדוק אם יש צורך להעריך מחדש את המוניטין העסקי שלו, למרות שהאקטואר קבע שאין שווי כזה. בהתאם לבדיקה זו, הנחה שיש לבחון מחדש את תשלומי האיזון שההסכם קבע בין השניים.

עורכת דין לימור אביטן
עו"ד ומגשרת לימור אביטן, עברה השתלמויות רבות ומקצועיות בתחום והינה בעלת ניסיון רב ופרקטיקה עשירה בהסכמי גירושין ובייצוג לקוחות בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני, תוך הפגנת הכרות מעמיקה והבנה גדולה להשקפת עולמה של כל ערכאה.

התקשר עכשיו